Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. Reklam: News Tanıtım

Tekno Cini – Teknocini.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Bilgisayar olma yolunda

Bilgisayar olma yolunda

haber haber -
22 0

Apple bu ay içerisinde Apple Worldwide Developer Conference (WWDC) ya da ülkemizde bilinen adıyla Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı‘nı düzenlemeye hazırlanıyor. Burada karşımıza çıkabilecek yeniliklerden birinin ise yeni iPadOS sürümünde gelecek çoklu görev özelliği olduğu söyleniyor.

iPad’ler her zaman için oyun oynama, dizi ve film izleme veya basit işler konusunda hayatımızda olmasını isteyeceğimiz bir cihaz oldu. Pek çok öğrenci nispeten uygun fiyatlı modelleri ders, okul ve kişisel kullanım için tercih ediyor. Tabii Pro modellerini ve sunduğu gelişmiş özellikleri de unutmamak lazım.

Dolayısıyla bu cihazlar, iOS‘tan evrilen iPadOS yazılımı nedeniyle bazı kısıtlamalarla karşı karşıya. Apple uzun bir süredir bunu aşmaya çalışıyor olsa da henüz Windows ve macOS’a rakip olabilecek bir sistemi karşımıza koyamadı.

Ancak son sızıntılara göre bu doğrultuda önemli bir adım atılacak. Apple, iPadOS 16 ile birlikte çoklu görev desteğini kendi istediği değil, insanların ihtiyaç duyduğu forma sokacak. Yani artık ekranı ikiye bölmenin ve üzerine ufak pencere halinde açılan 3. bir uygulama göstermenin ötesine geçecek.

Geçtiğimiz dönemde ortaya attığı ve doğru çıkan sızıntılarıyla ünlenen Mark Gurman’ın iddiasına göre Apple, bu yeni sürüm ile birlikte uygulamaları istediğimiz gibi hareket ettirebildiğimiz ve boyutunu ayarlayabileceğimiz bir özellik üzerinde çalışıyor.

Sunulan klavye ve fare desteği sayesinde ise kullanıcı deneyimi her yeni sürümde olduğu gibi bir adım ileri taşınacak. Fakat yine de burada asıl rakibin kendi dizüstü bilgisayarları değil, Microsoft’un Surface Pro modelleri olduğunu belirtelim.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir