Genel

ABD’nin SpaceX İle Uzaya Gönderdiği Zuma Uydusu Kayboldu

Florida’nın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü merkezinden uzaya fırlatılan gizli devlet uydusunun, fırlatılmanın ilk aşamasını başarı ile geçtiği ancak ikinci aşamada izini kaybettirerek ABD’yi milyarlarca dolar zarara uğrattığı öne sürüldü. Geçtiğimiz..

ABD’nin SpaceX İle Uzaya Gönderdiği Zuma Uydusu Kayboldu

Florida’nın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü merkezinden uzaya fırlatılan gizli devlet uydusunun, fırlatılmanın ilk aşamasını başarı ile geçtiği ancak ikinci aşamada izini kaybettirerek ABD’yi milyarlarca dolar zarara uğrattığı öne sürüldü.

Geçtiğimiz hafta SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle fırlatılan Zuma uydusunun fırlatılmanın ardından dönerken kaybolduğu açıklandı. The Wall Street Journal kaynaklı haberde SpaceX’in Zuma uydusunu yörüngesine taşıyamadığı ve dünyaya geri düştüğü belirtildi. Uydunun düştüğüne dair gerçekçi bir kanıtın olmamasına rağmen milyar dolarlık zarar edildiği konuşuluyor.

SpaceX tarafından Zuma uydusu ile ilgili bir açıklamada görevin ABD hükümeti tarafından verilen üst düzey gizlilik içerdiğinden dolayı uydunun akıbeti konusunda bilgi veremeyeceklerini ve bu fırlatmada verilerin olması gerektiği gibi yaşandığına vurgu yapıldı.

İşte Falcon 9 İle Zuma Uydusunun fırlatılışı


Elon Musk’ın sahibi ve CEO’su olduğu SpaceX için NASA’da taşıdığı malzemeler nedeniyle daha çok iş alması beklenirken Zuma uydusunun bilerek gizlendiği ise ihtimaller arasında görülüyor. SpaceX tarafından bugüne kadar uzaya 21 kez Falcon 9 uydusu fırlatılırken bunların hiçbirinin tam bir başarı sağlayamadığı biliniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL